Menu
Obec Liptovské Sliače
ObecLiptovské Sliače

Separovanie odpadu

S e p a r o v a n i e     o d p a d uPrečo separovať ?

Znížením komunálneho odpadu v kontajneroch na separovaný zber a následne zvýšením množstva vyseparovaných komodít ušetrí naša obec nemalé finančné prostriedky, ktoré môžu byť využité na rozvoj obce.

Ten, kto separuje odpad, šetrí prírodné zdroje.

 

Vďaka separovaniu odpadu bolo v západnej Európe od roku 1994 ušetrených 10 milónov ton ropy.

Ten, kto separuje, je ohľaduplný k životnému prostrediu.

 

 

Od roku 1994 bolo vďaka separovaniu odpadu v krajinách, kde tak robia, vypustených do ovzdušia o 25 tisíc ton skleníkových plynov menej.

Daj odpadu druhú šancu!

 

Ako separovať?
 

Pri triedení odpadu z obalov sledujte nižšie uvedené značky,
ktoré sú súčasťou informácie na obale výrobku a informujú o druhu materiálu, z ktorého je obal vyrobený.

 

Do MODRÝCH NÁDOB je potrebné vhodiť:
Noviny, časopisy, kancelársky papier, reklamné letáky, krabice, kartóny, papierové obaly a pod.

Nevhadzuje sa:
Mokrý, mastný alebo znečistený papier, asfaltový a dechtovaný papier, použité plienky a hygienické potreby

 

Do ŽLTÝCH NÁDOB alebo igelitových vriec je potrebné vhodiť:

PET fľaše od nápojov (ich objem je potrebné najskôr znížiť napr. zošliapnutím, stlačením), kelímky, sáčky, fólie, polystyrén a pod.

 

Nevhadzuje sa:
Novodurové rúrky, obaly od nebezpečných látok, ako napr. motorových olejov, chemikálie, farby a pod.

 

Do ZELENÝCH NÁDOB alebo igelitových vriec je potrebné vhodiť:

Nevratné obaly zo skla od nápojov, sklenené nádoby, tabuľové sklo, sklené črepy a pod.

 

Nevhadzuje sa: Porcelán, keramika, autosklo, zrkadlá, TV obrazovky a pod.

 

Viete, čo znamenajú tieto značky?

 

ŠipkyKaždý obal je vyrobený z určitého materiálu. Aby bolo možné identifikovať tento materiál, sú na obaloch umiestnené rôzne značky, ktoré nás informujú, ako máme s takýmto obalom po použití nakladať. Šípky nás informujú, že tento obal je možné recyklovať. Číselné označenie alebo písomná skratka nás informuje o materiále, z ktorého je obal vyrobený. Podľa nich poznáme, do ktorého kontajneru máme obal neskôr odhodiť (ako triediť).

PanáčikPanáčik s košom znamená, že použitý obal máme odhodiť do príslušnej nádoby na odpad. V prípade, že sa jedná o obaly, v ktorých boli balené rôzne chemické prípravky, je potrebné riadiť sa podľa pokynov ich výrobcu.

 

ZELENÝ BODMedzinárodná obrazová ochranná známka "ZELENÝ BOD" zobrazená na obale  výrobkov informuje, že spoločnosť participuje na rozvoji systému ZELENÝ BOD, ktorého hlavnou úlohou je podpora separovaného zberu a osveta obyvateľstva. Je prejavom zodpovedného prístupu k životnému prostrediu.

 

 

Čo sa deje s odpadom po vytriedení?

 

Na odpad prestávame myslieť po tom, čo ho vytriedime a odhodíme do farebného kontajnera. Tým sa však druhý život  PET fliaš, papiera, či skla len začína. Všetky odpady, ktoré sú v jednotlivých kontajneroch, je potrebné najprv dotriediť. Na triediacej linke na odpad triedi na jednotlivé druhy podľa ich ďalšieho využitia a zároveň sa odstraňujú nežiaduce prímesi, nečistoty a odpad, ktorý tam nepatrí.

 

Papierový odpad, ktorý je odhodený do modrého kontajnera, je z mnohých rôznych druhov papiera. Noviny sú z iného papiera ako obal na múku a tie sa samozrejme odlišujú od kartónového papiera, z ktorého je vyrobená krabica na televíziu. Každý druh papiera sa tiež inak spracováva. Preto je potrebné vyzbieraný papier ešte dotriediť na jednotlivé druhy. Na triediacej linke je pás, po ktorom sa zmes papiera pohybuje a pracovníci pri páse z neho vyberajú jednotlivé druhy papiera. Niekedy z neho musia vybrať i odpadky, ktoré tam nesprávne vhodili nezodpovední občania. Dotriedený papier sa lisuje do balíkov a odváža sa k spracovateľom do papierní. Tam sa použije k výrobe nového papiera, rovnako, ako keď sa papier vyrába z dreva. Papier je možné recyklovať päť až sedemkrát. Z recyklovaného papiera sa vyrábajú:

noviny, zošity, lepenkové krabice, obaly na vajcia, kuchynské utierky, toaletný papier

I plasty zo žltých kontajnerov sa rovnako dotrieďujú na triediacej linke. Zo zmesi plastov putujúcej na páse sa ručne vyberajú PET fľaše, fólie a penový polystyrén, ktoré majú špeciálne samostatné spracovanie. Pracovníci z pásu vyhadzujú i nečistoty, ktoré do plastov nepatria. Roztriedené druhy plastov vrátane zmesi plastového odpadu, ktoré zostanú po prvotnom pretriedení, sa lisujú do balíkov a odvážajú na spracovanie k recyklátorom.

Výsledkom recyklácie plastov býva vo väčšine prípadov tzv. regranulát, čo je vstupná surovina na výrobu nových plastov. Plasty sa totiž väčšinou vyrábajú z malých guľôčok materiálu (granulátu), ktorý sa zohrieva a následne vytláča do foriem. Regranulát je vlastne rovnaká vstupná surovina, ktorá ale nebola vytvorená z ropy, ale z vytriedeného odpadu. Regranuláty z odpadových plastov nájdeme vo väčšine nových plastových výrobkov. Z recyklovaných plastov je možné vyrobiť množstvo vecí:

  • Z regranulátu pochádzajúceho zo starých PET fliaš sa vyrábajú nové PET fľaše.Regranulát
  • Penový polystyrén sa spracováva do izolačných tvárnic, prípadne ľahčeného betónu a ďalších tepelných izolácií.
  • Niektoré zmesi plastov sa spracovávajú na nové výrobky, napr. stavebné a záhradné prvky, ako sú ploty, zatrávňovacia dlažba, či záhradný kompostér, protihlukové steny pri diaľniciach, odpadkové koše alebo záhradný nábytok.
  • Z recyklovaných plastov sa vyrábajú tiež vlákna a z nich potom záťažové koberce alebo odevy, výplne zimných búnd a spacích vakov.
  • Z plastových vrecúšok, fólií alebo tašiek sa vyrábajú opäť fólie, vrecia na odpad,  alebo sa stávajú súčasťou alternatívneho paliva pre cementárne a iné prevádzky
     

Pri výrobe číreho skla sa nikdy nesmie dostať do pece sklo farebné. Navyše sa tam nesmie dostať žiadna iná nečistota, kov, keramika, porcelán atď. Sklenené odpady zo zelených kontejnerov sa najprv triedia a sú odstránené najväčšie kusy nečistôt. Potom črepiny putujú na špeciálnu automatickú linku, ktorá zaistí čistotu vytriedeného skla. Farebné alebo číre sklo sa odváža na spracovanie do sklární.

Tam sa z upravených črepov vyrábajú nové sklenené obaly, ktoré majú rovnaké fyzikálne, chemické aj hygienické vlastnosti, ako keby boli vyrobené z prírodných materiálov. Vďaka recyklácii sa šetrí množstvo energie a surovín (napr. povrchovo ťažené sklárske piesky) a hlavne sklo je možné recyklovať a používať donekonečna. Z recyklovaného skla sa vyrábajú:

  • pivové a minerálkové fľaše, poháre a iné sklenené výrobky
     

 Sklo

Fotogaléria

Náhodná fotogaléria

Aktuálne počasie

dnes, pondelok 2. 12. 2024
zamračené 5 °C -2 °C
zamračené, slabý južný vietor
vietorJ, 2.25m/s
tlak1025hPa
vlhkosť79%

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:9
DNES:543
TÝŽDEŇ:543
CELKOM:1764422

Komunálne služby

December 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
25 26 27 28
29 30 1
2
3
4
5 6 7 8
9 10 11 12
13
14 15
16
17
18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
31
1 2 3 4 5
Kalendár zvozu odpadu

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Odkazy

SODB 2021

lekarne_pohotovost

Štátny archív Lipt. Mikuláš - nájdete na internetovej stránke

Liptovská knižnica G.F.Belopotockého L.Mikuláš - nájdete na internetovej stránke

Kostol sv. Šimona a Júdu